In 57% van de ziekenhuizen wordt inmiddels gebruik gemaakt van generatieve AI (GenAI), blijkt uit onze AI Monitor Ziekenhuizen 2024.
Lees verderDe groei van AI verloopt exponentieel. Deskundigen verwachten dat machines binnen nu en tien jaar het menselijk brein kunnen evenaren en misschien zelf overtreffen. Dat schreef ik in mijn vorige Artificial Intelligence blog. Dat zal veel moois brengen, ook in de zorg, maar het levert ook vragen op. Wat bijvoorbeeld te doen met alle inzichten die je op basis van AI verkrijgt? En wie krijgt die inzichten in handen?
Waarschuwingen
Van verschillende kanten klinken waarschuwingen. In het FD zei de Britse jurist Jamie Susskind dat digitale technologieën veel politieker zijn dan wij denken. ‘Ze gaan over informatie en communicatie, en dat is de basis van elk politiek systeem.’
Dit gevaar geldt niet alleen voor de politiek maar ook voor de zorg, oordeelde de Delftse AI-hoogleraar Jeroen van der Hoven in Zorgvisie. Hij noemde het voorbeeld van het Amerikaanse zorgbedrijf Aspire Health. Dit bedrijf achterhaalde op basis van big data op welke termijn zieke patiënten naar verwachting zullen overlijden. Binnen een maand bijvoorbeeld, of binnen een half jaar. Maar als je dat weet, wat doe je daar dan mee? Stoppen met zorg omdat het te duur wordt?
Digitale beslissingondersteuning
En wat denken van digitale beslissingondersteuning op basis van AI? Een keuze voor een bepaalde behandeling is één ding, maar wil je zo’n behandeling wel bij iemand die erg oud is, of terminaal?
Nieuwe toepassingen van AI stellen ons dus voor moreel lastige vragen. En voor een antwoord kunnen we niet om ethiek heen. De econoom Adam Smith, de godfather van de vrije markt, zei het al in de achttiende eeuw: de vrije markt kan ons veel brengen, maar je hebt ook regels en afspraken nodig. Een vrije markt zonder regels en afspraken ontaardt.
Gewetensvolle houding
Dat gevaar dreigt nu ook met AI in de zorg. Dat vraagt om een gewetensvolle houding. Van overheden, bestuurders, zorgverleners en adviseurs. Dus van ons allemaal. Als we daarin slagen, en kritisch blijven over alle nieuwe ontwikkelingen die zich aandienen, denk ik dat we eruit komen met elkaar. Denkt u dat ook, of juist niet?
Wij trakteren op een AI-opdracht
In 2020 bestaan wij 35 jaar. Deze mijlpaal vieren wij onder andere met het cadeau geven van een opdracht op het gebied van Artificial Intelligence voor een organisatie in de zorg en/of overheid, ter waarde van 600-700 adviesuren (100.000 euro). U kunt uw projectvoorstel tot 1 november 2019 indienen om kans te maken op dit cadeau.
Terug naar het overzicht
Gerelateerde publicaties
Kunstmatige intelligentie weet medische scans bijvoorbeeld uitstekend te interpreteren. De vraag die velen zich echter stellen luidt: wordt het werk van de zorgverlener op den duur overbodig? Gaat AI onze banen overnemen? Deskundigen verwachten dat binnen nu en tien jaar machines het menselijk brein zullen evenaren en misschien zelf overtreffen.
Lees verder