AGconnect - ICT-architectuur is vaak kostbare flauwekul. Architecten sluiten onvoldoende aan bij de praktijk. Dat is jammer, want een ICT-architectuur kan cruciaal zijn bij het begrijpen en veranderen van de informatievoorziening.
Lees verderAls er één domein is waarbinnen de hoop gevestigd is op digitalisering om uitdagingen het hoofd te bieden, dan is het de zorg. Databeschikbaarheid, datagedreven werken, de inzet van AI om de administratieve last te verminderen: het betaalbaar en toegankelijk houden van zorg wordt in de Nationale visie en strategie op het gezondheidsinformatiestelsel sterk gekoppeld aan de inzet van ICT. Tegelijkertijd is er nauwelijks een domein waarbinnen de complexiteit van diezelfde ICT zo snel groeit. ICT-architectuur kan helpen om overzicht en grip te krijgen.
Waar helpt ICT-architectuur de zorg vooruit
Verstandige keuzes in informatievoorziening
Door de rol van nieuwe standaarden, oplossingen en voorzieningen inzichtelijk te maken, helpt ICT-architectuur verstandige keuzes te maken voor de eigen informatievoorziening en die in de regio.
Inzicht in mogelijke veranderingen
ICT-architectuur maakt inzichtelijk welke veranderingen organisaties nu kunnen en moeten inzetten om straks klaar te zijn om onderdeel te kunnen worden van het gezondheidsinformatiestelsel.
Inzicht in inzet van ICT-capaciteit
Door inzicht te geven in de samenhang en complexiteit van de informatievoorziening, helpt ICT-architectuur organisaties te kiezen waaraan de schaars beschikbare ICT-capaciteit besteed moet worden.
Gegevensuitwisseling en databeschikbaarheid
In tegenstelling tot wat vaak beweerd wordt, worden er in de Nederlandse zorg al heel veel gegevens uitgewisseld. Van klein tot groot; een zorgaanbieder wisselt nu al met verschillende zorgpartners digitaal meerdere soorten gegevens uit. Hij maakt daarbij gebruik van meerdere producten en meerdere infrastructuren. Daar kan en moet van alles beter in. Daarvoor worden landelijk en regionaal – en door overheid en leveranciers – een enorme hoeveelheid aan nieuwe initiatieven ontplooid. Maar wat betekenen al die initiateven voor individuele zorgaanbieders? Aan welk van die initiatieven moeten ze actief deelnemen? En wat betekenen die initiatieven voor al die bestaande producten en infrastructuren die nu onderdeel zijn van de informatievoorziening van zorgaanbieders?
Netwerkzorg
Een netwerk van zorgverleners die samen zorgdragen voor een optimale gezondheid van burgers – daar kan uiteraard niemand op tegen zijn. Maar wat samenwerken in zo’n netwerk precies betekent, en dus ook welke ICT-ondersteuning daarvoor nodig zou zijn, is nog niet zo makkelijk te bepalen. Het is moeilijk om behoeften en technische mogelijkheden goed op elkaar af te stemmen, zeker in een markt waar overheid en leveranciers in allerlei verschillende samenwerkingsverbanden aan allerlei verschillende voorzieningen werken. Hoe voorkomen we dat burgers en zorgaanbieders voor iedere vorm van zorg met telkens nieuwe, andere en specifieke oplossingen te maken krijgen? Hoe houden we de informatievoorziening in de zorg samenhangend en beheersbaar voor individuele zorgaanbieders?
Hybride zorg
Digitaal waar het kan, fysiek waar het moet; dát is het beeld voor de toekomst van de zorg in Nederland. Maar wat kan dan precies digitaal? En geldt dat voor alle burgers? Wat veranderen nieuwe technische mogelijkheden aan de manier waarop de zorg georganiseerd is? Hoe zorgen we ervoor dat er voor burgers, zorgverleners en ICT’ers een toegankelijke en samenhangende ervaring ontstaat? Technologie kan de zorg versterken, maar alleen als we oog houden voor de samenhang voor alle verschillende betrokkenen.
Lees hoe M&I/Partners u kan helpen bij het pragmatisch inzetten van ICT-architectuur
Klantcases
Kennis
Terwijl digitalisering steeds belangrijker wordt voor organisaties, tonen nog altijd veel te veel bestuurders wel héél weinig interesse in ICT. Diep technologisch inzicht is echt niet nodig, benadrukken Matthijs Maat en Antoon van Luxemburg. Aan de hand van 9 ICT-vragen kan een bestuurder de broodnodige kennis opdoen waarmee hij digitalisering in zijn organisatie op zijn minst kan begrijpen en dus beter kan sturen.
Lees verder‘passende informatievoorziening’ is volgens Mathijs Maat en Mark van Elswijk juist een prima idee. Zij doen hun verhaal in het gepubliceerde artikel van AG Connect.
Lees verderZal databeschikbaarheid de redding zijn voor de gezondheidszorg? Dit valt te bezien, maar nu VWS dit begrip de kern maakt van de Nationale visie en strategie op het gezondheidsinformatiestelsel, lijkt momenteel weinig anders meer relevant.
Lees verder







